| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Standard Packaging: | Plywood packing |
| Delivery Period: | 5~8 working days |
| Payment Method: | L/C,T/T |
| Supply Capacity: | 500 sets/month |
The BD-D1298-1884A Petroleum Products Density Tester is designed and manufactured in accordance with standards GB/T 1884-2000 and ASTM D1298. This instrument is used to determine the density of crude petroleum and liquid petroleum products using the hydrometer method.
| Power Supply | AC(220±10%)V, 50Hz |
| Bath Dimension | Ф300mm × 340mm |
| Cylinder Capacity | 500ml |
| Heating Power | 700W, 1000W |
| Temperature Range | Ambient to 100°C |
| Temperature Accuracy | ±0.2°C |
| Sensor | Pt100 |
| Thermometer | Mercury-in-glass thermometer (0.2°C scale division) |
| Overall Dimension | 560mm × 380mm × 580mm |
| Power Supply | AC(220±10%)V, 50Hz |
| Cooling Power | 180W |
| Refrigeration | Totally enclosed type compressor |
| Refrigerant | R134a (environment friendly) |
| Ambient Temperature | 5°C to 35°C |
| Relative Humidity | ≤85% |
| Dimension | 450mm × 400mm × 300mm |
| No. | Item | Unit | Quantity |
|---|---|---|---|
| 1 | Thermometer (-20°C ~ 102°C, 0.2°C scale division) | Piece | 1 |
| 2 | Density meter (10 pieces in a group) | Set | 1 |
| 3 | Sensor | Piece | 1 |
| 4 | Thermometer stopper (3#) | Piece | 2 |
| 5 | 500 ml test tube | Piece | 2 |
| 6 | Stopping ring for thermometer (1#) | Piece | 4 |
| 7 | Rubber stopper (21#) | Piece | 1 |
| 8 | Fuse 10A (Φ5×20) | Piece | 2 |
| 9 | Sample tube holder | Piece | 2 |
| 10 | Portable Cooler (Instructions attached) | Set | 1 |