| MOQ: | 1 set |
| Price: | Negotiable |
| Standard Packaging: | Plywood packing |
| Delivery Period: | 5~8 working days |
| Payment Method: | L/C,T/T |
| Supply Capacity: | 500 sets/month |
The BD-D4294-022Z X-ray fluorescence sulfur meter utilizes energy dispersive X-ray fluorescence spectrometry for precise sulfur content measurement in various hydrocarbon compounds.
GB/T 17040, ASTM D4294
This instrument measures sulfur content in hydrocarbons including:
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Measurement Range | Adjustable via calibrated working curve |
| Measuring Range | S % max ~ S % min ≤ 99.9999% (e.g., petroleum sulfur content: 0.005% ~ 5%) |
| Error & Accuracy | Complies with GB/T 17040-2008, GB/T17606-2009, and ASTM4294 |
| Measurement Time | 30, 60, 100, 150, 300 seconds (recommended: 100 seconds) |
| Lower Detection Limit | 10ppm level |
| Operating Temperature | 5℃~40℃ |
| Relative Humidity | ≤85% (30℃) |
| Power Supply | 220V±20V, 50Hz |
| Power Consumption | <150W |
| Dimensions | 405mm×285mm×165mm |
| Weight | 9.5Kg |