| Quantidade mínima: | 1 conjunto |
| Preço: | Negociável |
| Embalagem padrão: | Embalagem de madeira compensada |
| Período de entrega: | 5 a 8 dias úteis |
| Método de pagamento: | L/C,T/T |
| Capacidade de fornecimento: | 500 conjuntos/mês |
The BD-T1884-A10 density meter is designed for measuring the density of transparent, low viscosity liquids and viscous liquids. Density refers to the mass of a substance contained per unit volume at a specified temperature.
The density of petroleum products increases with the amount of carbon, oxygen, and sulfur in their composition. Products containing more aromatic hydrocarbons, colloids, and asphaltenes are very dense, while those with more naphthenes have medium density, and those with more alkanes have the smallest density. Therefore, measuring density can help determine the type and composition of oil products.
This instrument is widely used in petroleum, chemical industry, metallurgy, electric power, transportation, commodity inspection, and scientific research departments.
Adaptable to GB/T1884 standard: Laboratory determination of density of crude oil and liquid petroleum products (densitometer method)
| Parameter | Specification |
|---|---|
| Temperature Control Range | 20~100℃ (optional refrigerator). With cooling source, can reach below 20℃ |
| Temperature Control Accuracy | ±0.1℃ |
| Heating Power | 1000W |
| Working Power Supply | AC220V±10%, 50Hz |
| Experimental Holes | 2 holes |
| Detection Range | 0.6-1.20g/cm³ |
| Maximum Sampling Volume | 500ml |
| Instrument Type | Density Meter |
| Host Weight | 18.4kg |
| Host Dimensions | 545mm × 370mm × 500mm |
| Refrigerator Dimensions | 400mm × 400mm × 300mm |